EKONOMİ
Giriş Tarihi : 26-12-2022 20:30   Güncelleme : 26-12-2022 20:37

SON DAKİKA EYT: MEMUR VE EMEKLİ MAAŞLARI İÇİN "ERDOĞAN" TARİH DUYURDU

SON DAKİKA EYT: MEMUR VE EMEKLİ MAAŞLARI İÇİN

Son dakika haberi... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Kabine'nin gündeminde EYT düzenlemesi ve Karadeniz natural gazının da olması bekleniyordu. Erdoğan, Kabine ardından yaptığı bildirimde "EYT'yi yakında tamamlıyoruz. Amacımız senebaşından evvelce gündemden çıkarmak" ifadelerini kullandı. Beklenen müjdeyi de aktaran Erdoğan, "Fatih sondaj gemimiz Çaycuma 1 sondajında denizin 3023 metre altında 58 milyar metreküplük natural gaz rezervini keşfetti." diye konuştu.


Son dakika | Yılın son Kabine toplantısı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapıldı. Kabine'nin evvelcelikli gündeminde Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesi ile Karadeniz natural gazına dair Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklayacağı müjdenin bulunması bekleniyordu.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşen ve 3 saat 40 dakika süren Kabine toplantısında Çalışma ve Sosyal Emniyet Bakanı Vedat Bilgin'in de hazırlıkları son adıma gelen EYT düzenlemesi ile alakalı sunum yapması bekleniyordu. Aralık ayında 1 milyon 900 bin şahıs olarak hesaplanan EYT’den yararlanacak şahıs sayısının, Ocak ayında 2 milyonu geçmesi bekleniyor.

EYT'DE YAŞ SINIRI MERAK KONUSU
EYT düzenlemesi, sigorta girişi 8 Eylül 1999 evveli yapılan, prim günü şartını tamamlayan ve sigortalılık zamanını dolduranları kapsıyor. Düzenlemenin yaş sınırını içerip içermeyeceği ise şimdilik netleşmedi. Yaş sınırı ile alakalı nihai kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vereceği ifade ediliyor,

AA-20221226-29841316-29841312-CUMHURBASKANI_RECEP_TAYYIP_ERDOGAN

EYT AÇIKLAMASI
Asgari ücrete şahıs başına sunduğumuz devlet katkısını 250 liraya çıkardık. Geçtiğimiz sene alınan gelir ve damga vergilerini kaldırmıştık. Yeni asgari ücretin çalışanlarımıza, işverenlerimize hayırlı olmasını diliyorum. Ülkemizin kazancını çalışanlar başta olmak üzere milletimizin her kesimine yansıtmakta kararlıyız. Memur ve emekli maaş artışlarını da gene bu yaklaşımla yapacağız. Çalışanlarımızın, emeklilikle alakalı beklentilerini karşılayacak hazırlığı yakında tamamlıyoruz. EYT'yi de yakında tamamlıyoruz. Amacımız senebaşından evvelce gündemden çıkarmak..

 

Kaynak : Mynet.com

AdminAdmin