GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-12-2022 20:46

EKONOMİK YAKIT GÜNDE 5 BİN TON ÜRETİLİYOR

EKONOMİK YAKIT GÜNDE 5 BİN TON ÜRETİLİYOR

Ağrı'nın Diyadin eyaletinde yaşam sürdüren Recep Tokta, atık talaş ve kereste tozunu, devlet desteği sayesinde kurduğu tesiste katı yakıt pelete dönüştürüyor. Günlük tam kapasite çalışmaları durumunda 5 tona yakın pelet üretildiğini bildiren Tokta, en ekonomik yakıtın pelet bulunduğunu söyledi. Öte yandan ürettiği katı yakıtı pazarlamada sorun yaşamayan Tokta, pelete tatmin edici bir talebin bulunduğunu söyledi.

AA-20221226-29838386-29838381-ATIK_TALAS_VE_KERESTE_TOZUNU_DEVLET_DESTEGIYLE_KURDUGU_TESISTE_PELETE_DONUSTURUYOR

Atık talaş ve kereste tozundan seçenek yakıt üretmek suretiyle proje hazırlayan Recep Tokta, 2020'de Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Ağrı İl Müdürlüğünden destek alarak Sanayi Sitesi'nde pelet tesisi kurdu.

Kent genelindeki kereste işi yapan işletmelerden topladığı atıkları tesisinde detaylı aşamalardan yaşamış Tokta, günde 5 ton pelet üretiyor.

Ürettiği katı yakıtı pazarlamada sorun yaşamayan Tokta, peleti il merkezi ve etraf illere satıyor.

Recep Tokta, AA muhabirine, ilçedeki kalorifer kazanlarında daha çok kömür ve fıstık kabuğu yakıldığını ve buna seçenek olarak diğer bir yakıt bulmak amacıyla çalışma yaptıklarını söyledi.
"TATMİN EDİCİ BİR TALEP VAR"
Bunun üstüne pelet geliştirmeye karar verdiklerini ifade eden Tokta, şu şekilde konuştu:

"Çevremdekilerden ilk başlarda 'Ağrı ormanlık bölge değil, olmaz' diyerek olumsuz karşılayanlar oldu. Bölgeyi araştırdığımızda mahalli esnaftan destek aldık. Olumlu neticeler aldıktan sonra bu işi yapmaya karar verdik. Yaklaşık 3 senedir üretim yaparak hizmet vermekteyiz. Bölge olarak talep fazla. Kars'taki mandıralar, Ağrı'daki tekstil firmaları ve mahalli halkın bu seçenek yakıta yönelmesi bizi memnun ediyor. Tatmin edici bir talep var."

Tokta, günlük tam kapasite çalışmaları durumunda 5 tona yakın pelet ürettiklerini anlattı.

Peletin tabiata zararlı bir yakacak olmadığını savunan Tokta, "Bazı mamüller üretirsiniz, alıcısını bulmakta zorlanırsınız. Kimi ürün de bulunmaktadır alıcısı sizi bulmak ister. Bu üründe de alıcısı sizi buluyor. Müşteri sorunu hiç yaşamadık ve yaşamıyoruz da. Alternatif yakıt ve geri dönüşüm bulunduğu amacıyla atık bir malzemeyi enerjiye çeviriyoruz. Kömür, fındık ve fıstık kabuğuyla kıyasladığımızda en ekonomik yakıt pelettir." diye konuştu.

AdminAdmin