EKONOMİ
Giriş Tarihi : 26-12-2022 21:03

5 MİLYON TL DEĞERİNDE Kİ ALTINI KEŞFETTİLER, ÇIKARMAK İÇİN HAREKETE GEÇTİLER

5 MİLYON TL DEĞERİNDE Kİ ALTINI KEŞFETTİLER, ÇIKARMAK İÇİN HAREKETE GEÇTİLER

Kanalizasyonda resmen bir servet yattığı meydana çıktı. Altından takıların üretimi esnasında meydana çıkan altın tozlarının kanalizasyona karıştığı belirleme edildi. Bunun üstüne Kahramanmaraş'taki kuyumcular sitesi harekete geçti. Yılbaşından sonra başlatılacak projeyle senelik 5 milyon liralık altının ekonomiye kazandırılacağı ifade edildi. Bu tarafta bir arıtma tesisi kurulacak, Bu sayede aylık 400 gramlık altına karşılık gelen ve kanalizasyondan akıp giden altın tozları çıkarılacak.
A3

İnanması güç ama kanalizasyonda resmen bir servet yattığı meydana çıktı. Genellikle kuyumcuların toplu olarak varolduğu sitelerde altın üretimi esnasında meydana gelen altın tozlarının kanalizasyona karıştığı belirleme edildi. Bu da nerdeyse ufak bir servetin kanalizasyona karışması manasına geliyor. Fakat bu konuyla alakalı olarak Kahramanmaraş'taki kuyumcular sitesi harekete geçti ve o altınları kurtarmak amacıyla arıtma tesisi kurmaya karar verdi. Projeyle eş güdümlü senelik 5 milyon liralık altının ekonomiye kazandırılacağı belirtiliyor. İşte detaylar...
Habertürk TV’de yer alan habere göre; ince ince işlenerek altından oluşturulan takıların üretimi esnasında meydana gelen altın tozları kanalizasyona karışıyor. O altını arıtmak ve milli serveti kurtarmak amacıyla proje başlatıldı.
Kahramanmaraş’taki Altınşehir Kuyumcular Sitesi 107 bin m2 kapalı alana kurulu. 6 bin bireyin çalıştığı sitede 430 kuyumcu atölyesi bulunuyor.

Altının işlenmesi esnasında çıkan tozlar, işçilerin ellerine bulaşıyor ya da yerlere dökülüyor. İşletmeler ne kadar tedbir alsa da el yıkama esnasında milli servet kanalizasyona karışıyor.
“AKIP GİTTİĞİNİ TESPİT ETTİK”
Konuyla alakalı mikrofon uzatılan Kahramanmaraş Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Öz, “Atıklarımız bir milli servet. Ekonomimizden, kanalizasyondan akıp gitmesini engellemek amacıyla Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı ile eş güdümlü bir fizibilite çalışması yaptık. Aylık 400 gram gibi bir rakamın kanalizasyondan akıp gittiğini belirleme ettik.” şeklinde konuştu.

 

Kaynak: mynet.com

AdminAdmin